Arapça Adı "Hasuda" (aside) Olan Yöresel Yemek Tarifi (Sivas)

Yapılışı :

(pirinç unu, bamya ve etle yapılan bir yemeğin Arapça adıdır.) Daha çok eski devirlerin ve günlerin hafif bir tatlısı olan ve Sivas’ta adına “hasuda” denilen bu yiyecek şöyle hazırlanır: Yeteri kadar un çok az tuz ve şeker (şekeri az olur, helva gibi tatlı olmaz) tava gibi geniş bir kapta su ile karıştıra karıştıra pişirilir. Kaynayıp göz göz olunca, fıkırdamaya başlar. İşte o zaman ateşten indirilip, yine genişçe bir sahana konur. Üzerine kaşıkla nakışlar yapılır. Daha sonra da taze yağ kızdırılıp ekilir. Çocukların sulu helva dedikleri bu tatlı, yaşlıların da çok sevdiği bir yiyecektir. Eskiden şeker yerine sulandırılmış pekmez de konulurdu. Aynı zamanda onun yerini nişastanın aldığı da olurdu. Hasuda fazla yapılmamakla beraber şu sözleri hatırda kaldı: Rast gelmezse adamın işi Hasuda yerken kırılır dişi

Afiyet Olsun.

Sivas Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Bir önceki yazımız olan Ünlü Kral Yolunun da Geçtiği Büyük Bir ilimiz Olan Sivas'ın "İncir Dolması" (Sivas) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BENZER KONULAR

Arapça Adı "Hasuda" (aside) Olan Yöresel Yemek Tarifi (Sivas) makalesi Ana Sayfa, Yemektat kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.