Biberiye Yaprağı

Biberiye Yaprağı (Beyaz püren, biberiye, hasalban, kuşdili otu)

Özellikleri:

Mart ve Mayıs aylarında çiçekleri açar. Öz yurdu Akdeniz Bölgesi’dir.  Hoş görünümlü ve hoş kokulu bir bitkidir. Yaprakları her zaman yeşildir. Biberiye Avrupa da geçmişten beri tonik ve uyarıcı olarak kullanılır. Biberiye bitkisi sağlığa çok yararlı olduğu gibi güzelleştirici özelliğe de sahiptir. Unutkanlığı giderir. Kan dolaşımını hızlandırır, baş ağrısı, sinirsel gerilim gibi şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur. Özellikle yağlı yiyecekler yenildiğinde sindirime yardımcı olur. Hazımsızlıktan oluşan gazları söktürür. Saç diplerindeki bezleri uyarıp erken saç dökülmesini önler.

Biberiye Yaprağı

Kullanım Şekli:

Demlenerek hazırlanmalıdır. Biberiyenin yaprak ve taze sürgünleri yaz boyunca toplanır. Bitkinin tıbbi etkisi çiçek açtığı zamanlarda en fazla olur. Yapraklar ve ince sürgünleri aşırı sıcak olmayan ve gölge yerlerde kurutulur. Kurutulan yapraklar 1 litre kaynar suya yarım avuç yaprak veya taze sürgün atılarak 2 saat beklenir, günde 3 defa yemeklerden önce birer fincan içilir.

Yan Etkileri:

Tek başına çok yüksek dozlarda alınmamalıdır. Çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Hamilelikte tavsiye edilmez. Uykuyu kaçırdığı için gece yatmadan önce içilmemelidir. Yüksek tansiyonu olanlar dikkatli kullanmalıdır çünkü tansiyonu yükseltebilir.

Not: Bu bitki KOBİK tarafından bitkisel karışım destek ürün tableti olarak üretilmiştir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki

Bir önceki yazımız olan Sıcak Çikolata Tarifi başlıklı makalemizde İçecek Tarifleri, Sıcak Çikolata Nasıl Yapılır ve Sıcak Çikolata Yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.


BENZER KONULAR

Biberiye Yaprağı makalesi Ana Sayfa, Şifalı Bitkiler kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.