Nar Şurubu ve Vinegret Tarifi

Nar Şurubu ve Vinegret Tarifi

Nar Şurubu

Taze nar suyunun kaynatılıp buharının uçurulması ve böylelikle koyulaştırılması tekniğiyle hazırlanıyor. Aşina olanlar hemen fark edecektir, bu teknik esasen bizim nar ekşisinin de hazırlanma tekniği. Ancak piyasada şişelerde satılan nar ekşisi, muhtemelen içlerine sitrik asit katıldığından, daha çok pekmez kıvamında, kahve renkli ve ekşimsi oluyor. Oysa bu tarifteki nar şurubu koyu kırmızı renkli, tatlı ve ekşi, olağanüstü sofistike lezzeti olan bir ürün. O nedenle de ticari nar ekşisi ile hiç alakası yok. Bu tarife sadık kalarak şimdiden bolca nar şurubu yapar ve sıkı kapaklı kavanozlara doldurursanız, buzdolabında altı ay saklayabilirsiniz. Bu nar şurubunu da bundan sonra salata soslarınızın olmazsa olmaz bir unsuru haline getireceğinizden ve müptelası olabilirsiniz.

Nar Şurubu Tarifi

Malzemeler: (2 bardak için):

  • 4 bardak taze nar suyu.

Yapılışı:

  1. Narları ikiye kesin ve elle çalışan portakal sıkıcısında, üstünüze sıçratmamaya çok dikkat ederek portakal sıkar gibi sularını sıkın. Ya da, taneleri ayıklayın ve sert meyve sıkma makinesinde sularını çıkarın.
  2. Nar suyunu bir tencereye boşaltın ve yüksek ateşte kaynama noktasına getirip, ocağı orta ateşe kısın. Ara sıra tahta kaşıkla karıştırarak suyunu uçurup koyulaştırın. Yaklaşık 20 dakika sonra şurup koyulaşacak. Hazır olup olmadığını anlamak için bir metal kaşığı batırın, eğer kaşığın tersi şurupla kaplanıyor ve şurup zor akıyorsa, kıvam doğru demektir. Eğer hızlı akıyor ve kaşığı kaplamıyorsa kaynatmaya ve buharlaştırmaya devam edin.
  3. Soğuduktan sonra temiz kavanozlara koyup ağzını sıkıca kapayarak buzdolabında muhafaza edin.

Afiyet Olsun.
Nar Şurubu ve Vinegret
Nar Vinegreti Tarifi

Vinegret Nedir?

Vinegret, sıvı yağ ile limon-sirke veya daha farklı bir ekşinin çırpılarak homojenize edilmesi suretiyle yapılan çok ünlü bir salata sosu. Vinegret tarifinde ekşi olarak nar şurubu ve nar ekşisini birlikte kullanabilirsiniz. Farklı malzemeler de kullanabilirsiniz. Örneğin bir miktar ceviz yağı katabilirsiniz. Ceviz yağı eczanelerde Bükey Tarım markasıyla bulunabiliyor. Veya nar ekşisi yerine balsamik sirke kullanabilirsiniz ve bir tatlı kaşığı Dijon hardalı ekleyebilirsiniz.

Nar Vinegreti Tarifi

Malzemeler: (3/4 bardak vinegret için):

  1. 1/4 bardak sızma zeytinyağı,
  2. 1/4 bardak kanola yağı (veya tümü sızma yağ),
  3. 1 çorba kaşığı nar ekşisi,
  4. 3 çorba kaşığı nar şurubu,
  5. 1 diş dövülmüş sarımsak,
  6. Tuz ve taze çekilmiş karabiber.

Yapılışı:

Tüm malzemeleri bir káse içinde karıştırın ve iyice çırparak homojen bir sos elde edin. Bir cam kavanoza koyup kapağını kapayın. Kullanacağınız zaman yeniden çalkalayıp salataya dökün.

Afiyet Olsun.

Bir önceki yazımız olan Kurban Bayramı Önerileri başlıklı makalemizde Kurban Bayramı hakkında bilgiler verilmektedir.


BENZER KONULAR

Nar Şurubu ve Vinegret Tarifi makalesi Ana Sayfa, Yemektat kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.