Şanlıurfa Sofrasının Üzlemeli Pilavı Tarifi Ve Yapılışı

Şanlıurfa yöresine ait Üzlemeli Pilavı tarifi ve yapılışı sırası ile şöyle sıralanmaktadır;

Malzemeler;

Pilavın üzeri için,

» 1 su bardağı nohut (Not: 1 gece önceden ıslatılmış olmalı.)

» 1 su bardağı çekirdeksiz kuru sarı üzüm

» 300 gr kuş başı koyun eti

» 1 su bardağı pekmez

» 1 çay kaşığı tarçın

» yarım çay kaşığı karabiber

Pilav için gerekli malzemeler;

» 3 su bardağı pirinç ( Not: Bu pirinçleri 30 dakika önceden yıkayıp tuzlu suda bekletmeliyiz.)

» 3 yemek kaşığı Urfa sade yağ ya da tereyağ

» 3 su bardağı sıcak su

» 1 tatlı kaşığı tuz

 

 

Pilavın yapılışı;

Üzlemesi için, öncelikle sevgili arkadaşlar 1 gece önceden ıslattığımız nohutumuzu tencerede üstünü geçecek kadar su ekleyip kaynatmaya bırakırız. Kaynamaya başladığında sonra nohutumuzun suyunu süzeriz. Kabuklarını soyup 2 ye ayırırız. Daha sonra kuru üzümlerimizin sapını, çöpünü, çekirdeğini ayırıp yıkarız. Etimizi tencereye koyarız. Üzerine 3 su bardağı su ekleyip kaynamaya bırakırız. Kaynarken üzerine çıkan beyaz köpükleri kaşık yardımıyla alıp atın. Etimizin altını kısıp kısık ateşte kaynamaya bırakırız. Daha sonra etimizin pişmesine yakın üzümü ve nohutumuzu atıp kaynatırız. Kaynadıktan sonra 1 su bardağı pekmezimizide ekleriz. Hepsi birbirine iyice karışıp tam kıvama gelince tarçın ve karabiberimizi ekleyip 1-2 kaynarda bunlarla kaynadıktan sonra altını kapatabiliriz.

Pilavı için, Urfa sade yağımızı bir pilav tenceresine koyup ısıtalım. Daha sonra yıkayıp bekletilmiş pirinçlerimizi yağın içerisine katıp şefaflaşıncaya kadar kavururuz. 1 tatlı kaşığı tuz atıp 3 su bardağı sıcak su ekleyip kaynamaya bırakırız. Kaynadığı an ateşin altını kısıp suyunu çekene kadar kaynatırız. Piştikten sonra 20 dakika dinlendiririz. Daha sonra bir kez karıştırıp geniş bir tabağa pilavımızı katarız. Üzerine üzlemesini döküp servise hazır hale getiririz.

Afiyet Olsun…

 

Bir önceki yazımız olan Şanlıurfa'nın Tepsi Kebabı Tarifi başlıklı makalemizde şanlıurfa kebaplarının tarifi, şanlıurfa yöresel yemekleri ve tepsi kebabı nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.


BENZER KONULAR

Şanlıurfa Sofrasının Üzlemeli Pilavı Tarifi Ve Yapılışı makalesi Ana Sayfa ve Yemek Tarifleri ve Yemektat kategorilerinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.