Shortbread Tarifi

Shortbread Kurabiye Tarifi

İskoçya’nın en ünlü tatlarından biridir shortbread (şort-bred okunur).

Scottish Shortbread

Kurabiye yapıldığında kırıntılı bir hal alır. Bunun nedeni kurabiyede tereyağının fazla kullanılmasıdır.

Malzemeler:

 1. 225 gram un,
 2. 75 gram toz şeker,
 3. 1 çay kaşığı vanilya tozu,
 4. 150 gram tereyağı,
 5. Üstlerine serpmek için toz şekeri.

Shortbread Tarifi

Yapılışı:

 1. Fırını önceden 180 dereceye ısıtın.
 2. Büyükçe bir kâsenin içine un, toz şeker ve vanilyayı eleyin. Tereyağını da koyup parmak uçlarınızla ovuştura ovuştura tereyağını una yedirin. Bir süre sonra yağ ve un birleşecek ve karışım hamur haline gelecek. O zaman elinizle hamuru bir top haline getirin. Eğer mutfak robotunuz varsa, bıçaklı robota bütün malzemeleri aynı anda koyup karıştırırsanız da aynı sonucu elde edersiniz. Yalnız hamur haline gelmesi için robotu biraz uzun süre çalıştırmanız gerekecek. Yılmayın.
 3. Unlu bir zemin üzerine hamur topunu koyun, ellerinizle hamuru yayvan hale getirin, merdaneyle üstünden hafifçe geçerek 1 santim kalınlığında açın.
 4. Uzun bir bıçakla hamurdan kare şekilleri kesin. Normalde bu hamurdan 15 kurabiye çıkması gerekir ama kareleri ne kadar büyük kesmek istediğiniz size kalmış. Kesilince artan kenarları da tekrar yuvarlayıp açarak düzleştirin ve tekrar kareler kesip hiç hamur ziyan etmeyin.
 5. İçine yağlı kağıt serili fırın tepsisine aralıklı dizin ve üzerlerine çatal batırarak izler yapın.
 6. Fırının orta rafında 15 dakika pişirin. Sonra tepsinin önünü arkaya, arkasını öne getirecek şekilde çevirip tekrar aynı rafa koyun, 10 dakika daha pişirin.
 7. Fırından çıkan kurabiyelerin üzerine toz şeker serpin ve dışarıda duran fırın ızgara tel rafı (soğutma rafı) üzerine aktarıp soğumaya bırakın.

Afiyet Olsun.


BENZER KONULAR

Shortbread Tarifi makalesi Ana Sayfa, Kurabiye Tarifleri kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.