Urfa Usulü Çiğ Köfte Tarifi ve Yapılışı

Urfa yöresine ait çiğ köftenin yapılışında dikkat etmeniz gereken hususlar şöyle sıralanmıştır.

GEREKLİ MALZEMELER

* 1 Kilo yağsız kuzu yada dana kıyma ( her ikisinden de bu yörede yapılıyor arkadaşlarım )
* 1 Kilo Urfa’ya ait olan isot ( bunu aktarlardan temin edebilirsiniz )
* 1 baş sarımsak ( küçük boyun tamamıda olabilir )
* 2 adet soğan
* 1 Kilo esmer bulgur
* 1 bağ yeşil soğan
* 1 bağ maydanoz
* İki yemek kaşığı acı biber salçası

KÖFTENİN YAPILIŞI

Öncelikle şunu belirtmek isteriz, bu çiğ köftenin yapılışı için üretilmiş altı tırtıklı geniş tepsiye ihtiyacınız var söyleyelim. Öncelikle bir kilo etimizi sarımsakla terbiye ediyoruz. Yakşık 10 dakika kadar yoğuruyor, ve bir köşede bekletiyoruz. Daha sonra bir kilo bulgura salça ve soğanları ekleyerek yoğurmaya başlıyoruz. ( yaklaşık 20-45 dk arası ) Daha sonra bir kaba ıslattığımız urfa isotlarını, bu bulgur ve soğan karışımına ekliyoruz. Daha sonra bir köşede bekletip terbiyelediğimiz ekit yavaş yavaş ve yoğurarak bu karışıma ekliyoruz. Bu aşamada bu karışıma beşer onar dakika arayla bir bardak su ilave ederek yoğurmaya devam ediyoruz. Kıvama gelen çiğ köftemize yeşillikleri ekleyerek ( ince doğranmış ) servise hazır hale getiriyoruz. Afiyet olsun.

Not: Servis ederken yani sıkım haline getirirken köfteleri elimizi biraz ıslatmamız, çiğ köftenin parlak görünmesini ve dağılmamasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Fırında Makarna Tarifi başlıklı makalemizde Makarna ve makarna tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.


BENZER KONULAR

Urfa Usulü Çiğ Köfte Tarifi ve Yapılışı makalesi Ana Sayfa, Yemektat kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.