Yöresel Peynir Çeşitleri

Yöresel Peynir Çeşitleri:

Yöresel Peynir Çeşitleri

 1. Tuzsuz Çerkez Peyniri: Tam yağlı koyun sütünden yapılan, hem yağlı, hem de az tuzlu diyet yapanlar için ideal peynirdir. Kahvaltılarda, böreklerde ve kızartılarak yenilmeye uygundur.
 2. İsli Çerkez Peyniri: Hakiki çerkez peynirinin üretildikten sonra tütsülenmiş halidir. Az yağlı, a tuzlu, nefis kokulu ve füme tadında bir peynirdir. Salatalarda, yağsız tavada kızartılarak ve kahvaltı olarak kullanılabilir. Şarap yanında da leziz bir peynirdir.
 3. Abaza Peyniri: Elastiki, orta sertlikte, örgü biçiminde ve kendine has hafif tuzlu bir tadı olan peynirdir.
 4. Tuzsuz Manyas Loru: Az yağlı, yumuşak, tuzsuz taze bir peynirdir. Tereyağında çevrilerek kahvaltıda, börek ve tatlılarda kullanılmaya uygundur. Erişte ve makarnaya da lezzet katar.
 5. Edremit Sepet Peyniri: Zeytin dallarından yapılan, örme sepetlerle kalıplanan, genellikle karışık sütlerden yapılan (koyun, keçi, inek sütleri) az tuzlu bir peynirdir. Salatalarda, kahvaltılarda ve başlangıç olarak şarap ile birlikte kullanılmaya uygundur.
 6. Mengen Köy Peyniri: Koyun ve inek sütünden yapılan, taze ya da bekletilmiş olarak yenilen bir peynirdir. Tavası, ızgarası yapıldığında tadı kaşarı andırır. Kahvaltılarda kullanılır.
 7. Mihaliç Peyniri: Tam yağlı, çiğ kıvırcık koyun sütünden yapılan, iri gözenekli, sert ve tuzlu bir peynirdir. Türk peynirlerinin şahı olarak adlandırılan mihaliç peyniri, kahvaltıların yanı sıra erişte, makarna ve hamur işlerinde kullanılmaya uygundur.
 8. Mersin Bezde Tulum ve Kaşarı: Keçi yada koyun sütünden yapılarak özel bez torbalara doldurulan tipik bir Toros Yaylası ürünüdür.
 9. Adana Toros Keçi Peyniri: Toros dağlarında yetişen keçi sütünden yapılan, az yağlı, tuzlu, sert bir peynirdir.
 10. Antakya Kesme Peyniri: Antakya yöresinin tuzlu, az yağlı, geleneksel bir peyniridir. Kızartılarak ve/veya sade olarak kahvaltılarda kullanılmaya uygundur.
 11. Antakya Çörekotlu Çömlek Peyniri: Kulplu büyük küpler içinde peynir, çökelek ve çörekotu bastırılarak külün içine gömülen ve 3 – 4 ay olgunlaştırılan peynir türüdür.
 12. Antakya Sürk Peyniri: Çökeleğin elde edildikten sonra, kırmızı pulbiber, taze kekik yenibahar, çakşır otu, toz karabiber ve dövülmüş hindistan cevizi içine katılarak elde edilen, özel lezzetli bir peynirdir. Kahvaltılarda, salatalarda ya da sadece sızma zeytinyağının içine ince ince doğranarak kullanılır.
 13. Antakya Sıkma Peyniri: Az yağlı, az tuzlu kaynamış bir peynirdir.
 14. Ermenek Tulum Peyniri: Tam yağlı koyun sütünden yapılan a tuzlu, çok lezzetli bir tulum peyniridir.
 15. Kargı Tulumu Peyniri: Çorum’ un Kargı yöresinde, sonbahar sütünden yapılan, lezzetli bir yağlı tulum peyniridir. Başlangıç olarak, salata ve kahvaltılarda kullanılan peynirdir.
 16. Konya Küflü Peyniri: Konya yöresinde üretilen, yeşil küflü, rokfor adında bir tulum peyniridir.
 17. Erzurum Civil Peyniri: Yağı az, proteini bol, bir çeşit tel peyniridir.
 18. Kars Grayveri: Tam yağlı inek sütünden yapılan, biçim olarak Fransız Gruyere, tat olarak İsviçre Emmantal peynirine benzer bir peynirdir. Kahvaltılarda ve şarap ile birlikte yenilmeye uygundur.
 19. Van Otlu Peyniri: Sütün ve otun bol olduğu ilkbahar döneminde, genellikle koyun sütünden yapılan geleneksel bir peynirdir.
 20. Erzincan Tulum Peyniri: Beyaz ve krem renkte yağlı, kolay dağılmayan kendine özgü tereyağı aromalı, sert ve keskin bir tatta peynirdir.
 21. Diyarbakır Örgü Peyniri: Sütün bol olduğu, bahar aylarında, tuzsuz peynir kellerinin, dilimlere bölünüp yoğrulması ile yapılan peynirdir. Bir süre suda bekletilerek kahvaltılarda yenir.
 22. Trabzon Koleti Peyniri: Karadeniz bölgesinde yağsız inek sütünden pide biçiminde üretilen peynirdir. Mıhlama ve kahvaltılarda kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Zeytinyağı Çeşitleri ve Özellikleri başlıklı makalemizde zeytinyağı çeşitleri, zeytinyağı faydası ve Zeytinyağı Şifaları hakkında bilgiler verilmektedir.


BENZER KONULAR

Yöresel Peynir Çeşitleri makalesi Ana Sayfa, Yemektat kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Yöresel Peynir Çeşitleri” için 3 yorum

 1. Cate Ferguson diyor ki:

  Cheese is the most amazing food.  Thank goodness google translated this page for me!  There is a show here in Australia called ‘Cheese Slices’ and they travel all over the world looking at how cheese is created.  They look at artisan cheese makers who create unique, local cheeses and others who are reviving almost lost traditions.  It’s fabulous to watch and has given me a new appreciation of the diversity of this wonderful food.  I love this post because it tells what is special about each cheese and what it is used for.  Thanks for writing it.

 2. admin diyor ki:

  Thank you for your comments Cate

 3. emine diyor ki:

  Onlar ne yazmıs acaba :)

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.